Jakie nakrycie głowy wybrać? – modne nakrycia głowy

Czapki, kapelusze i inne nakrycia głowy stosowane są przez ludzi od tysięcy lat. Jeszcze nie tak dawno temu zdecydowana większość mężczyzn ubierała wtedy modne nakrycia głowy takie jak kaszkiety, meloniki czy cylindry. Kobiety natomiast bardzo często ubierały dobrane do sukni kapelusze – nieraz z naprawdę pokaźnych rozmiarów rondami i elementami ozdobnymi takimi jak pióra.

Dobór nakrycia głowy

Jednak dobór odpowiedniego nakrycia głowy pasującego do danej osoby tylko wydaje się prosty. Okazuje się bowiem, że czapka idealnie pasująca jednemu mężczyźnie u drugiego nie będzie wyglądać atrakcyjnie.

Duże znaczenie przy wyborze nakrycia głowy ma fizjonomia. Konkretniej? Kształt twarzy. Jak się okazuje te dwie kwestie są ze sobą blisko związane.

Do głowy podłużnej nie powinno się wybierać obcisłych czapek, a także tych z pomponami.

Dla osób z kwadratową głową najlepiej będą pasować modele obszerne i najlepiej ozdobione pomponem.

Trójkątny kształt głowy to wspaniała okazja do zakładania kapeluszy i czapek zasłaniających część czoła.

Okrągła głowa? Bez dwóch zdań berety i kapelusze!

A jakie rodzaje nakryć głowy możemy wymienić? Wśród najpopularniejszych (występujących w wydaniach dla obu płci, jednak de facto różniących się wyłącznie formą) wymienić można klasyczne czapki z daszkiem, berety, kapelusze, a w ostatnich latach także termoaktywne czapki do biegania.

Modne nakrycia głowy

Niegdyś modne nakrycia głowy powoli wracają do łask, o czym świadczy wzrost popularności kapeluszy. Czy to klasyczna fedora czy też doskonale znana Panama, a nawet będący przydomkiem rybaków bucket – wszystkie pojawiają się coraz częściej w przestrzeni publicznej.

Ostatnio nieco mniej popularne, jednak wciąż chętnie kupowane są natomiast popularne w subkulturze hip-hop fullcapy oraz tradycyjne bejsbolówki.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj nakrycia głowy preferujemy w kwestiach wizualnych, warto wybrać coś funkcjonalnego. Szerokie ronda w kapeluszach i daszki w czapkach to dobra ochrona przed słońcem, a powszechnie wykorzystywane w ostatnim czasie czapki termoaktywne są idealnym rozwiązaniem dla biegaczy. O zaletach „klasycznych” czapek zimowych raczej nie trzeba już nikogo przekonywać.

Zimą nakrycie głowy powinno przede wszystkim pomóc nam utrzymywać ciepło. Dużą zaletą będzie także wygoda, a największym plusem modeli termoaktywnych jest odprowadzanie pary wodnej spod powierzchni czapki.

Latem najważniejsza jest ochrona przed słońcem. Modne nakrycia głowy z daszkiem, albo rondem doskonale spełnią się w tej roli. Warto wybrać te w jaśniejszych kolorach (słabiej absorbują światło słoneczne) i jak najbardziej przewiewne. Zaletą bejsbolówek oraz fullcapów będzie w tym wypadku regulowany pasek w tylnej części.

A jakie nakrycie głowy powinniśmy wybrać dla dziecka? Bardzo dobrym wyborem jest chusta. W przeciwieństwie do popularnych dziecięcych kapelusików typu bucket jest to rozwiązanie przewiewne i bardzo komfortowe – znacząco zmniejsza ryzyko przegrzania organizmu i jednocześnie chroni przed wpływem promieni słonecznych. Zimą szczególną uwagę należy natomiast zwrócić na to, aby czapka dokładnie zasłaniała uszy malucha.

Aby nakrycie głowy dobrze pasowało wizualnie należy dobrać je do kształtu głowy osoby noszącej. Oprócz kwestii wyglądu istotna jest jednak funkcjonalność. Zimowe czapki powinny przede wszystkim być ciepłe. Letnie nakrycia głowy powinny być natomiast zwiewne i zapewniać ochronę przed słońcem. Niezależnie od pory roku wymagania te są jeszcze ważniejsze w przypadku dzieci.

Redakcja ciuchy-wyprzedaz.pl