Jak dbać o ubrania

Podobno nie szata zdobi człowieka. Jednak każdy, kto zdaje sobie sprawę , jak istotna i ważna jest odpowiednia prezencja wie, jak zwodnicze jest to powiedzenie.

Jak dbać o ubrania?

Może nie każda szata i nie każdego człowieka zdobi, ale ubranie, które dana osoba ma na sobie jest jego wizytówką, pierwszą informacją niewerbalną, która jest odczytywana przez innych i w odpowiedni sposób interpretowana. Dlatego takie istotne jest, aby odzież była w odpowiednim stanie i właściwej jakości. Nowe ubranie zazwyczaj posiada odpowiedni fason, kolor i fakturę. Po pewnym czasie użytkowania cechy te zaczynają się wyraźnie zmieniać na niekorzyść: garderoba się de fasonuje a kolory bledną. Zatem, jak dbać o ubrania, aby długo zachowały swój dobry wygląd i idealnie leżało na użytkowniku? Przede wszystkim należy zacząć od prania. Odzież powinno się prac w odpowiednio niskiej temperaturze, dostosowanej do materiału, z którego została ona wyprodukowana. Stella McCartney, jedna z najbardziej znanych współczesnych projektantek mody radzi swoim klientom, aby posiadane ubrania prać, jak najrzadziej, a jedynie je czyścić, gdyż każdy taki proces wpływa na pogorszenie jej jakości. Nie da się jednak w warunkach codziennego użytkowania uniknąć prania. Warto, oprócz odpowiedniej temperatury (należy zwłaszcza zadbać, aby nie była za wysoka), zaopatrzyć się we właściwy środek czyszczący. Jak dbać o ubrania, aby zachowały one żywe kolory, pokaże instrukcja na opakowaniu. To samo dotyczy odzieży w kolorze czarnym, wyjątkowo wrażliwej na płowienie oraz białym, która prana w niewłaściwych proszkach i płynach zaczyna żółknąc, szarzeć lub farbować odcieniami kolorów z innych ubrań. Nie wszystkie ubrania można w ogóle prać w pralce.

Jak dbać o ubrania z delikatnych tkanin, takich jak na przykład naturalny jedwab czy wełna?

Prac ręcznie, innej rady nie ma, bo nawet najdelikatniejsze programy piorące mają negatywny wpływ na strukturę delikatnych tkanin. Następna kwestia to odpowiednie prasowanie. Podczas tej czynności oddziałujemy na tkaninę bardzo wysoką temperaturą oraz, jeśli używamy pary wodnej, wilgotnością. Nie każda tkanina i materiał dobrze zniesie takie traktowanie. Nie da się jednak prasowania uniknąć, jeśli chcemy zachować porządny i schludny wygląd garderoby. Jak dbać o ubrania, gdy musimy często je prasować, bo tego wymaga od nas np. zajmowane stanowisko? Należy przede wszystkim dobrać wysokość temperatury do rodzaju materiału. Każde żelazko posiada odpowiednie wskazówki, jak dobrać stopień rozgrzania do typu tkaniny. Stosowanie się do tych wskazówek oszczędzi nie tylko rozciągnięcia materiału, ale przede wszystkim jego przypalenia. Ostatnia ważna kwestia to właściwe przechowywanie. Jak dbać o ubrania jeśli leżą one zwinięte w nieładzie w szafie? Odzież powinna być uporządkowana, rozwieszona na wieszakach albo luźno złożona na półkach nieściśnięta, aby materiał mógł oddychać. Dobrze, co jakiś czas, zrobić w szafie porządki i pozbyć się ubrań, które nie będą już noszone. To zlikwiduje stłoczenie i pomoże ubraniom zachować dobrą kondycję.

Redakcja ciuchy-wyprzedaz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *